Poznaj Polskę to przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki. Jego celem jest wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Program to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. Wsparcie w ramach programu może być przeznaczone na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia uczestników wyjazdu.
W ramach programu Poznaj Polskę Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Białostockiej zaplanowała 3 wycieczki dla uczniów, dofinansowane w 80 procentach przez Ministra Edukacji i Nauki.
Sprawozdanie z realizacji przedsięwzięcia pn. Poznaj Polskę
Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.
W ramach tego zadania Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Białostockiej zrealizowała trzy wycieczki:
1. Wycieczka Toruń – Łodź.
Uczniowie klas IV-VII Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Dąbrowie Białostockiej wzięli udział w pierwszej z trzech wycieczek z programu Poznaj Polskę. Uczniowie zwiedzili wiele obiektów historycznych:
- Manufakturę i Muzeum Etnograficzne i Archeologiczne w Łodzi
- Muzeum Początków Państwa Polskiego, Wzgórze Lecha, Drzwi Gnieźnieńskie oraz Archikatedrę Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie
- Skansen Archeologiczny i biskupińskie chaty w Biskupinie
- Zamek Diabła Weneckiego w Wenecji
- Dom Legend Toruńskich.
Zwiedzanie punktów historycznych przeplatane było integracją podczas wspólnych gier i zabaw. Młodzież skorzystała z kąpieli w basenach i na zjeżdżalniach w Suntago Park of Poland we Wręczy oraz na termach w Uniejowie, zwiedziła Orientarium ZOO Łódź, wystawę interaktywną w Eksperymentarium, walczyła o zwycięstwo w Laserowym Paintballu. Po ognisku z pieczeniem kiełbasek w Biskupinie uczniowie odbyli przejazd Kolejką Wąskotorową do Wenecji. W przedostatni wieczór młodzież podziwiała widowiskowy pokaz woda - światło – dźwięk Fontanny Cosmopolis w Toruniu, w ostatnim zaś dniu upiekła przepyszne pierniczki w Piekarni Starotoruńskiej. Następnie dzieci obejrzały seans Copernicus 2473 w Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium Toruń, odwiedziły Niewidzialny Dom oraz podczas pokazu poznała sześć toruńskich legend w Domu Legend Toruńskich.
2. Wycieczka do Oświęcimia, Zatoru, Krakowa i Wieliczki.
W podróż wyruszono wcześnie rano, w środę 13 września. Około godziny 14:00 grupa dotarła do Oświęcimia i rozpoczęła zwiedzanie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. W zadumie uczestnicy wycieczki szli przez obóz koncentracyjny i słuchali smutnej i tragicznej historii naszych przodków opowiadanej przez panią przewodniczkę. Wieczorem grupa przyjechała do Zatoru na nocleg w Western Camp Resort.
Drugi dzień spędzony w Energylandii, największym w Polsce parku rozrywki. Uczniowie doświadczyli sporej dawki adrenaliny jeżdżąc na RollerCoasterach, a także oglądając filmy w kinie 7D. Uczestniczyli w pokazie laserów i pokazie baniek mydlanych. Wieczorem pieczono kiełbaski na ognisku, a chętni obejrzeli film w kinie plenerowym.
Trzeci dzień upłynął na zwiedzaniu dawnej stolicy Polski – Krakowa. Grupa weszła na Kopiec Kościuszki, zwiedziła Muzeum Kościuszkowskie. Kolejnym punktem było Stare Miasto, Sukiennice, Dom Jana Matejki i Muzeum Narodowe. Wysłuchano hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Po zwiedzaniu chwila rozrywki w Pinball Museum. Wieczorną atrakcją był zjazd na nocleg pod ziemię szybem Daniłowicza w Kopalni Soli w Wieliczce.
Sobotni poranek rozpoczął się zwiedzaniem Trasy Turystycznej kopalni. Zwiedzono podziemne tunele zachwycając się rzeźbami wykonanymi przez górników i przepiękne podziemne komory, m.in. Kaplicę Św. Kingi. Na powierzchni podziwiano niespotykane jeziora solankowe
Ostatnim punktem wyjazdu był Bałtowski Kompleks Turystyczny Jurapark. Imponujące figury dinozaurów pozwoliły wyobrazić jak nasza planeta wyglądała kiedyś. Po obiedzie wyruszono w drogę powrotną.
3. Wycieczka do Dęblina, Lublina, Sandomierza i Łodzi.
Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Uczestnicy wycieczki zobaczyli zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym. Grupa miała okazję wsiąść do Śmigłowca Transportowego MI-6A Jagiełło i prezydenckiego samolotu, Jaka-40. Kolejnym punktem wycieczki tego dnia była zabawa w niezwykłym parku Farmie Iluzji.
Drugi dzień upłynął na zwiedzaniu Lublina. Podziwiano Rynek Starego Miasta, Bramę Opatowską, z której szczytu wysłuchano hejnału. Grupa weszła na Wieżę Trynitarską i podziwiała panoramę miasta. Zwiedzono Archikatedrę Lubelską. Następnie przejechano do Państwowego Muzeum na Majdanku, gdzie wysłuchano opowieści o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej.
6 października udano się z wizytą do Sandomierza. W Muzeum Ojca Mateusza oglądano figury woskowe głównych bohaterów serialu Ojciec Mateusz oraz odwzorowane wnętrza serialowej produkcji. Potem zrobiono zdjęcia na tarasie widokowym Bramy Opatowskiej. W Zbrojowni Rycerskiej rycerz Łukasz opowiedział uczniom o rycerstwie, pokazał zbroje z różnych epok, sprzęt rycerski i wszystko to, co służyło do walki z przeciwnikiem. Po ciekawej lekcji historii przemieszono się na Dziedziniec Zamkowy, gdzie zwiedzono Bazylikę Katedralną, pokonano Podziemną Trasę Turystyczną, na koniec grupa przeszła przez Wąwóz Lessowy Królowej Jadwigi. Ostatnim punktem zwiedzania tego dnia było Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie.
Ostatnie dzień rozpoczęto od warsztatów Optyczne zabawki XIX wieku w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Następnie grupa przemieściła się na zabawę w największym krytym parku rozrywki Mandoria, gdzie uczniowie mieli okazje skorzystać z licznych atrakcji: kolejek górskich, rollercoasterów.