Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Celem jest przypomnienie kobietom o sposobach zapobiegania zachorowania na raka piersi oraz znaczenia wczesnego wykrywania choroby. Największą przeszkodą w walce z nowotworem jest jego późna wykrywalność. Wczesna diagnostyka oraz odpowiednie leczenie gwarantują całkowite wyleczenie. Jego wykrycie wymaga jednak regularnych badań profilaktycznych dlatego drogie Panie BADAJMY SIĘ !!!
Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Postęp medycyny, umiejętności polskich lekarzy i nakłady ministra zdrowia na specjalistyczną aparaturę stosowaną w diagnostyce i leczeniu onkologicznym sprawiają, że w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne (mammografię, USG i samobadanie piersi).
Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet po 50 roku życia – dlatego Panie będące w tej grupie wiekowej powinny robić mammografię co dwa lata! Mammografia jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Trwa zaledwie kilka minut, a pacjentki, do których skierowany jest program profilaktyczny (czyli Panie w wieku 45 – 74 lat) nie muszą mieć na nią skierowania ani specjalnego zaproszenia. Aby wykonać mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program.
Wyniki badań dowodzą, że kobiety, które regularnie wykonują mammografię, dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi. Mammografia to badanie, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi we wczesnym stadium rozwoju – gdy leczenie jest dużo bardziej skuteczne.
Ważnym elementem profilaktyki jest samobadanie piersi. Już od dwudziestego roku życia każda z Pań powinna regularnie badać piersi. Jak prawidlowo wykonac samobadanie piersi, informacja w załączniku do pobrania.